• İSTANBUL SENİN

İBB Yaşlılara özel ‘Altın Bahar’ ekmeğini satışa sundu

İBB şirketi İstanbul Halk Ekmek’in (İHE), yaşlılar için özel ürettiği “Altın Bahar” ekmeğinin tanıtımı İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından Kayışdağı Darülaceze’de yapıldı

  • 08 Ekim 2019 19:10
  • A
  • A

İstanbul Halk Ekmek A.Ş., 2019 yılının “Yaşlı Yılı” ilan edilmesi ile birlikte yaşlı beslenmesine uygun ekmek üretimi amacıyla İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Geriatri bölümünden Prof. Dr. Bülent Saka ile birlikte bu sosyal sorumluluk projesi geliştirdi. Sosyal sorumluluk projesi kapsamında yaşlıların günlük beslenme ihtiyacının karşılanarak yaşam kalitesinin artırılması amacıyla üretilen “Altın Bahar” adı verilen yeni ekmeklerin  tanıtımı, Kayışdağı'ndaki Darülaceze'de İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından yapıldı. Tanıtım toplantısında ekmeğin özelliklerini anlatan Prof. Dr. Bülent Saka da “Yaşlı bir vatandaşın bu ekmekten günde 2 adet yemesi, kendisine gerekli kaliteli proteini, kalsiyumu, lifleri, B12 vitaminini ve beyin sağlığı için zerdeçalı sağlayacaktır” dedi.

 

BİLİMDEN SONUNA KADAR FAYDALANACAĞIZ

 

Daha sonra İmamoğlu bir konuşma yaptı. İmamoğlu “Bilimden sonuna kadar faydalanacağız. Üniversitelerle iş birliği içerisinde olacağız. Tarımın 16 milyon insanı en üst seviyede ilgilendirdiğinin farkındayız. Gerçekten bugün dünyada en çok sorgulanan şey; ‘acaba sağlıklı besleniyor muyuz?'. Bunu gidermek adına biz, mutlaka ve mutlaka vatandaşını hisseden ve vatandaş adına süreci denetleyen bir mekanizma oluşturacağız” dedi. Halk Ekmek'in,  İstanbul’un simge kurumlarından biri olduğuna dikkat çeken İmamoğlu “ Özellikle sağlıklı ve ucuz gıdaya erişim konusunda Halk Ekmek bu şehrin kıymetli bir ürünü ve markasıdır. Buna başka bir pencere açan bir ürünle buluşuyoruz bugün. Altın Bahar  ekmeği. Faydalı ve keyifli bir ürün. Tuzsuz olması, şeker yerine üzüm ve kuru domates kullanılması çok değerli bir yaklaşım. Protein, kalsiyum elde etmek istiyorsanız bu ekmeğimizden mutlaka tatmanızı öneriyoruz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin sağlıklı ve ucuz gıda erişimi konusunda eğitimi devam edecek. Özellikle hem Halk Ekmek olsun hem de İSTYÖN üzerinden balık, sebze, meyve toptan halimizi kontrol eden kurumumuz başta olmak üzere, Tarım Daire Başkanlığımız, köylerimiz kırsalımız buradaki muhtarlıklarımızla da işbirliği yaparak hem şehrinde üreten hem şehrin dışından gelen üretilmiş ürünleri en sağlıklı şekilde topluma ulaştıran bir zincirin halkalarını var etmek istiyoruz” diye konuştu.