• İSTANBUL SENİN

Corona virüsünde ölü sayısı artıyor

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan corona virüsü nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 26'ya yükseldi. Kaynak Yeniçağ: Corona virüsünde ölü sayısı artıyor!

  • 24 Ocak 2020 10:29
  • A
  • A

Çin'de ortaya çıkan corona virüsü nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı artıyor. Virüs nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 26'ya yükselirken, Tibet Özerk Bölgesi ve Çinghay eyaleti dışında ülkedeki bütün özerk bölge, özel idari bölge ve eyalete yayılan Corona virüsünden etkilenenlerin sayısı da, 177'sinin durumu ağır olmak üzere 830'a yükseldi. Wuhan'ın başkenti Hubey'de karantinaya alınan kent sayısı ise 8'e çıktı.

Diğer yandan salgından etkilenen kişilerle temasa geçen kişilerden müşahade altına alınanların sayısı 8 bin 420'ye çıkarken, virüs taşıma durumları "şüpheli" olan kişilerin sayısı ise 1072 olarak açıklandı. 

Çinli bilim insanları, virüsün yılan ya da yarasalardan insanlara geçmiş olabileceğini düşünüyor. China Science Bulletin (Çin Bilim Bülteni) gazetesinde yayınlanan bir makalede, virüsün yarasalarda bulunabileceği ve yarasa çorbasının Wuhan'da çok fazla tüketilmesi nedeniyle de virüsün insanlara geçmiş olabileceği ifade edildi

"ZOMBİ ŞEHİR"

Ölümlerin büyük oranda “zombi şehir” olarak anılmaya başlayan Wuhan kentinin de içinde bulunduğu Hubei bölgesinde yaşandığı açıklandı. Bölgeye bağlı beş kentte giriş-çıkışlar kapatıldı.

Karantinaya alınan kentler arasında Wuhan’ın doğusunda bulunan Huanggang, Ezhou ve Chibi ile Zhijiang bulunuyor.

İngiliz Daily Star gazetesi, fotoğraf paylaşım uygulaması Instagram’da yayınlanan bazı görselleri haberine taşıdı. Fotoğraflarda yerde baygın halde yatan insanlar ve çevresinde kaygıyla bekleyen maskeli Çinliler görülüyor.

Öte yandan, İsviçre’nin Cenevre kentinde toplanan Dünya Sağlık Örgütü (WHO), corona virüsü vakalarının Çin dışında sınırlı sayıda olması nedeniyle uluslararası acil durum ilan edilmesine gerek olmadığına karar verdi.

Ancak WHO Başkanı Tedros Adbanolm, uluslararası acil durum noktasına gelinebileceğini belirterek, ülkelerin koordineli çalışması gerektiğini vurguladı.